Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/clients/client1/web1/web/res/fce.inc.php on line 4
Mikuláš je za dveřmi a kdo to vlastně byl? | Moje kniha

Mikuláš je za dveřmi a kdo to vlastně byl?

nacházíte se zde: Moje kniha > Články

 

MIkulášHurá, hurá a přijde zase Mikuláš, raduje se tradičně spousta dětí na celém světě. Ano vážení a milí, zase se nehorázně rychle blíží konec roku a s ním přichází do většiny domácností i Mikuláš, nebo i u nás už používaný název Santa, no ten Klaus přece co přichází k dětem s plným pytlem sladkostí, pro hodné děti skvělé Kniha dětské básničkynadílky. Tento den právě spadá na den 6 prosince, tedy přesně v den, kdy ten ,,lidský“ Mikuláš zemřel. Nepřichází ovšem bohužel tak zcela úplně sám samotinký se sladkým a milým úsměvem na retech. Má sebou také dva spojence a to rovnou z pekla – čerty, které si pořádně posvítí a zachrastí řetězy pro výstrahu nehodným dětem, ale také Anděly, co přichází s požehnáním všeho dobrého. Když se nad tím tak zamyslím, tak i já si dobře vzpomínám, jak k nám dorazil Mikuláš s čerty a já jsem se úpěnlivě držela skříně a nechtěla jsem jít blíže k nim, třásla jsem se doslova strachy, jak zachřestily řetězy, no a potom následovala jejich prosba básničky a já byla schopna drkotajícími zoubky vyslovit pouze pouze prvních pár slov za pomoci maminky. Teda řeknu Vám ale, že potom ten požitek z těch sladkostí a cukrátek všelijakých stál opravdu zato.


Málokdo z nás ale opravdu ví, kde se vlastně Svatý Mikuláš vzal, jak vlastně tato postava vznikla a proč dětem naděluje dárky? Něco málo se o tomto dovídáme ve škole, ale já jsem přece jen chtěla vědět více a proto jsem nemeškala a zalistovala v knize Svatý Mikuláš a dovolím si zde Vám všem málo v tomto směru osvíceným osvětlit, jak se vlastně věci mají.

Tak tedy Mikuláš byl takřka odjakživa známý jako světec, přítel dětí, patron zajatců a dokonce přítel svateb také byl mučedníkem a dobrým pomocníkem v nouzi. Tedy zdá se u lidí velice oblíbeným světcem. Dvě města se dnes dělí o slávu Mikulášova kultu: Demre v Turecku, dřívější Myra, místo biskupova úmrtí, a Bari v Apulii, kde jsou uchovávány ostatky velmi uctívaného světce v neobyčejné bazilice sv. Mikuláše od r. 1087 a jsou cílem mnoha poutníků. Přičemž každá kultura slaví a oslavuje příchod tohoto světce po svém, podle své kulturně zažité tradice.

Jistě Vás ale zajímá, jestli byl Mikuláš ,,živá“ bytost. Ano, věřte tomu nebo ne, ale byl. Jako mladý muž se titiž roku 300 se stal biskupem v Myře, tehdejší Lykii.  Kolem roku 300 se však dostal do žaláře, kvůli náboženství. Ve vězení byl hodně trýzněn. Nakonec byl vystaven mučení na slavném niceském koncilu. Více se neví o Mikulášově životě a působení, je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí. Den smrti byl 6. prosinec, rok mezi 345 a 351.Řecko - Velký průvodce National Geographic


Je zajímavé, že na východě je Mikuláš po Panně Marii nejváženější a nejuctívanější. V Německu  se uctívání tohoto světce rozvinulo teprve v 10stol. V Porýní.  Ve stejném, tedy 10 století se rozvinul v Německu obyčej, který trvá dodnes a to ten o kterém jsem se zmiňovala výše: že Mikuláš navštěvuje děti a obdarovává je. Nezapomeňme si připomenout, že Mikuláš se narodil v Řecku a podívejme se, jak daleko se dostala víra v jeho podstatu, že? Je to bezesporu krásný obyčej a snad nikdy neupadne v zapomnění.


Přece jen Vám ještě něco prozradím, než se začtete do knih.Povídá se totiž že: ,,Jeden šlechtic jednou poslal své dcery do veřejného domu , aby si vydělaly jako nevěsty na věno na svatbu. Mikuláš však vhodil oknem všem třem dcerám pytlíček se zlaťáky a tak dcery mohly s touto činností přestat a bez starosti se vdát.

Mám pro vás ještě jednu historku, ve které zachránil Mikuláš tři studenty před tím, aby je zlý hostinský nezabil a nenaložil je do soli!


Svatý Mikuláš často pomáhal i námořníkům ztraceným na moři.  Mnoho příběhů najdeme znázorněných ve výtvarném umění. Uvedu zde několik památek na které se můžete jet podívat: Biskupský trůn Eliášův z bílého mramoru, který pochází z 11. století a patří k nejmimořádnějším uměleckým dílům Apulie. A dále Bazilika Svatého Mikuláše v Bari.

Napsala: Brigita Haramiová

Nástěnka
Dnes je 28.5.2020 a svátek má
Vilém, zítra Maxim.

Jestlipak už jste jim vybrali
něco hezkého?

moje-kniha.cz na facebooku
Užitečné informace
Napište nám
Vaše jméno:


Váš email:


Vaše zpráva:

Vepište kontrolní kód


Spolupracujeme
Vyzkoušejte nákup spodního prádla prostřednictvím internetu, vyzkoušejte eshop moje-pradlo.cz. Pohodlně z vašeho domova si zde můžete vybrat spodní prádlo různých druhů a velikostí. V nabídce klasického prádla zde najdete tanga, klasické, bokové a stahovací kalhotky a také gelové, push-up, či klasické podprsenky. V kategorii erotické prádlo Vás mohou zaujmout třeba sexy noční košilky, korzety nebo punčocháče. A v nabídce sportovního prádla oceníte kvalitní funkční prádlo, sportovní podprsenky a bezešvé prádlo.
Jestliže pro svoji partnerku hledáte nějaký šperk - ať už se jedná o naušnice, které mohou být různých tvarů, nebo prstýnek, najdete jej a mnohem víc v galerií klemantis.cz. U nás si můžete vybrat náramek dle svého gusta, s korálky nebo bez nich, jak je libo. Velký výběr zajímavých řetízků, např. na nohy, vyrobených ze stříbra, chirurgické oceli nebo bižuterního kovu a další moderní ocelové šperky.
Správa sociálních sítí a optimalizace komunikačních procesů, to dnes řeší stále větší množství firem. Pokud provozujete např. Facebook, pak zvažte, zda by vám externí správa sociálních sítí nepřinesla úsporu času i starostí. Rád vám se správou různorodých sociálních sítí pomůžu, ať už se jedná o komunikaci nebo placenou propagaci.
Aktivní přístup a komunikace s fanoušky je pro sociální sítě a efektivní marketing na sociálních sítích nutnost. Pokud plně nerozumíte konkrétním sítím, nebo nevíte, jak plně využít jejich potenciál, pak vsaďte na odbornou správu sociálních sítí od specialisty nebo školení sociálních sítí.
Pokud máte představu, že kvalitní správa sociálních sítí je pouze o masivní akvizici nových fanoušků, je čas vás zase pěkně uvést do reality. Správa sociálních sítí slouží k budování dobrého vztahu s fanoušky / zákazníky. Se získáváním nových fanoušků pomůžeme např. kombinací benefitu (sleva pro fanoušky) a výkonové PPC reklamy v rámci sociálních sítí, která na benefity upozorní přesně definovanou a konzultovanou cílovou skupinu.
Správa je jedna a věc a věc druhá je podpora profilu pomocí reklam. Reklama na Facebooku totiž učinně osloví vaše cílové publikum. Dává vám to možnost říct jim, jaké služby nebo zboží nabízíte a jak jste skvělí. Spousta firem to tak dělá a je škoda, že vy třeba ne. Vhodně spolu definujeme vaše cíle a pomocí vhodného obsahu budeme oslovovat nové zákazníky.
další odkazy